Gürcistan Havacılık Üniversitesi

Gürcistan Havacılık Üniversitesi

Gürcistan Havacılık Üniversitesi ülkenin havacılık sektörü açısından sahip olduğu teknolojik alt yapıyla, tecrübeli havacıların yetişmesini destekleyen ve gelişmesinde yardımcı olan önemli bir üniversitedir. Gürcistan’ın en popüler üniversitelerinden biri olan Gürcistan Havacılık Üniversitesi’nin temelleri ilk olarak 1991 yılında atılmıştır. 2005 yılında bağımsız olarak Gürcistan Havacılık Üniversitesi kurulmuş, ilk mezunlarını ise 2006 – 2007 öğrenim döneminde vermiştir. Takip eden yıllar içinde gelişimini tamamlayarak günümüzde 7 fakülteye ve 8 bölümle eğitim hayatına devam etmektedir.

Uçak kullanımı ve motorların teknik kullanımı uzmanlıklarında son derece başarılı olan üniversite, ilerleyen yıllarda modern havacılık eğitimi vermeye başlamıştır. Gürcistan Havacılık Üniversitesi modern bir eğitim anlayışına sahiptir. Eğitimde Bologna Eğitim Kriterleri’ni esas almaktadır.
Kiev’de bulunan Kharkov Havacılık Üniversitesi ile sıkı ilişkiler içinde olan üniversite aynı zamanda St Petersburg Sivil Havacılık Akademisi’yle de ortak çalışmalar yürütmektedir. Yurt dışından gelen öğrencilere yönelik, çok sayıda üniversiteyle anlaşmalar yapması, Gürcistan Havacılık Üniversitesi’nin eğitim kalitesinin ve prestijli konumunun daha da artması anlamına gelmektedir.

Gürcistan Havacılık Üniversitesi’nde bulunan Hava Taşımacılığı ve Uçak Kullanımı Bölümü’nde öğrenciler, uçuş harekât görevlileri ve geleceğin pilotları olarak öğrenim görmekte ve mezun olmaktadırlar. Bölümde teorik derslerin yanında uçuşa yönelik uygulamalı dersler de verilmektedir. Aynı zamanda üniversitenin sahip olduğu ve öğrencilere sunduğu simülatör ve uçaklarla, en son teknolojilerin kullanıldığı imkanlarla öğrencilerin uygulamalı dersleri ve pratik tecrübeleri desteklenmektedir. Eğitimler boyunca tecrübeli pilotlardan alınan eğitimler ve konusunda yetkin ve uzman olan üst düzey öğretim görevlilerince verilen dersler öğrencilere donanımlı ve bilgi ve tecrübe konusunda eksiksiz mezun olabilmeleri için önemli noktalardır.

Gürcistan Havacılık Üniversitesi’nin başarılı eğitim sistemiyle bugüne dek 80’e yakın sivil pilot ve 50’ye yakın askeri pilot yetiştirilmiş ve çalışma hayatına atılmışlardır. Mezun olan öğrenciler hava yolu şirketlerinde ikinci pilot olabildikleri gibi aynı zamanda uçak komutanı da olabilmekteler. Kariyerlerine ATC yöneticisi olarak da devam edebilirler.

Gürcistan Üniversitesi’nde bulunan fakültelerden bazıları ise şöyledir; Hava Taşımacılığı ve Uçak Kullanımı, Mühendislik Fakültesi, İşletme ve İdare Fakültesi, Havacılık Uzmanları İçin Eğitim ve Yeniden Seçim Fakültesi, Hukuk Fakültesi.