Gürcistan Teknik Üniversitesi

GÜRCİSTAN TEKNİK ÜNİVERSİTESİ

1917 yılında Rus İmparatorunun emriyle Tiflis’te teknik okul olarak kurulmuş, 1922 yılında Tiflis Devlet Üniversitesinin Teknik Fakültesi olmuş, 1928 yılında Teknik okulun tüm bölümleri birleşerek Gürcistan Teknik Okulu adını almıştır. 1985 ve 1987 yılları arasında okul öğrencilerinin yaptığı akademik ve bilimsel çalışmalardan dolayı SSCB’nin ilk sırada yer alan okulu olmuştur. Yaklaşık 40000 öğrenci ve 5000 akademik kadrosuyla Kafkasya’nın en büyük yükseköğreni m kurumudur.


Gürcistan Teknik Üniversite’sinde İnşaat Mühendisliği Fakültesi, Makine Mühendisliği, İnşaat ve Endüstri Mühendisliği, Hidrolik Mühendisliği, Bilgisayar Destekli Yapı Destek Bölümü, Jeo- Ekolojik Bilimsel Araştırma Ve Eğitim Merkezi, Maden ve Jeoloji Fakülteleri vardır. Bunların yanında da Perspektif Gelişim Merkezi, Kültüroloji ve Gürcistan Kültür Araştırma Merkezi, Askeri Mühendislik Teknoloji Araştırma Merkezi, Kaynak Teknoloji Merkezi, Kimya Teknolojisi ve Metalurji Fakültesi ile Biyoaktif Madde Araştırma Merkezi gibi bölümler bulunmaktadır. Okuldaki fakülte ve eğitim merkezlerinin toplamı atmış dört (64) olup, oldukça büyük ve kapsamlıdır.

 

Gürcistan Teknik Üniversitesi, lisans, mastır, doktora, sertifikalı uzmanlık alanlarında eğitim vermektedir. Okulda Rusça ve İngilizce eğitim veren lisans ve yüksek lisans programları mevcuttur.

Gürcistan Teknik Üniversitesinde eğitim görmenin birçok avantajları vardır. Her şeyden önce öğrencilere sunduğu şartlar ve eğitim kalitesi incelenip, karşılaştırıldığında, sunulan hizmete göre eğitimin ucuzluğu dikkatinizi çekecektir. Üniversite mezunları diplomalarını aldıktan sonra ülkemize dönerlerse, aldıkları eğitim olduğu gibi kabul edilecek, sahip olduklar unvanlar geçerli olacaktır. Yaptıkları eğitimin üzerine fazladan birkaç yıl daha eğitim görmeyeceklerdir.

Gürcistan Teknik Üniversitesi ayrıca Mavi Diploma avantajı da sunmaktadır. Mavi Diploma sadece belli üniversitelerce verilen bir belge olup, alınan diplomanın uluslararası geçerliği olduğunun bir kanıtıdır. Üniversitede ERASMUS programı uygulanmaktadır. Böylelikle Avrupa da çeşitli ülkelerde öğrenci değiş tokuşu gerçekleştirilirken, öğrenciler seçtikleri bir ülkede en az 1 yıl eğitim alma hakkını da elde etmiş olurlar.

Gürcistan Teknik Üniversitesi kaliteli eğitim vermenin yanı sıra, öğrenim süresince görülmesi gereken staj yerlerini de ayarlayarak, uygulamalı eğitim süresini hızlandırır. Öğrenciler yapacakları stajda yer aramak, yerleşmek ve bunları düşünmek zorunda kalmaz, üniversitenin kendileri için hazırladığı güzel olanakların tadını çıkartarak, rahatlığını yaşarlar.