d

Tiflis Devlet Tip Üniversitesi

Tiflis Devlet Tıp Üniversitesi

Gürcistan’da bulunan Tiflis Devlet Tıp Üniversitesi’nin kuruluşu 8 Şubat 1918 yılına dayanmaktadır. Üniversitenin kuruluş tarihi de ülke tarihi açısından son derece önemli bir tarihi olan Gürcistan Kralı Mimar David’i anma günüdür. 1948 yılında ise resmi ismi olan Tiflis Devlet Tıp Üniversitesi ismini alan kurumun ilk rektörü ise Petre Melkishvili’dir.

Yaklaşık olarak 80 yıldır hizmet veren üniversite, Ağız Bilimi, Pediatri, Askeri Tıp, Psikoterapi, Tıbbi Biyoloji ve Psikosomatik Tıp alanlarında eğitim vermektedir. Tiflis Devlet Tıp Üniversitesi’nin sahip olduğu fakülteler arasında, Diş Hekimliği Fakültesi, Eczacılık Fakültesi, Tıp Fakültesi, Ağız Bilimi Fakültesi, Halk Sağlığı Fakültesi ve Devlet Kültür Fizik ve Spor Rehabilitasyonu fakültelerini sayabiliriz.
Yüksek Öğrenim Programına dâhil olan alanlar ise, Genel Hemşirelik Eğitimi başta olmak üzere, Ebelik ana bilim dalı, Tıbbi Araç Teknisyenliği ve Eczacılık Teknisyenliği alanlarıdır. Eczacılık fakültesi öğrencileri gibi birçok bölüm öğrencileri, üniversitenin işbirliği çerçevesinde çok sayıda kurum ve kuruluşta staj yapma imkânı bulabilmektedir.

21. yüzyıl teknolojilerine sahip bir eğitim hizmeti veren Tiflis Devlet Tıp Üniversitesi çağdaş bir eğitim sistemine de sahiptir. Sonuç odaklı bir eğitim anlayışıyla verilen eğitim stratejisi Avrupalı bilim adamlarının öneri ve destekleriyle de geliştirilmiştir. ATEB (Avrupa Tıp Eğitimi Birliği) ile ilişki içinde olan Tiflis Devlet Tıp Üniversitesi, DTEF (Dünya Tıp Eğitimi Federasyonu)’na da üyedir. DATEB (Doğu Avrupa Tıp Eğitimi Birliği)’nin ise kurucu üyesidir.

Üniversitenin eğitim kriterleri içinde esas aldığı noktalardan bazıları şunlardır: İletişim becerileri ve Bilgi yönetimi, Eleştirel Düşünce’ye yönelik eğitimler. “Hayat Boyu Öğrenme esas alınarak verilen eğitimler sonucu geleneksel tıp eğitiminden çağdaş tıp eğitimine değişim ve gelişim süreci hızlanmıştır.

Dünyada 40’tan fazla üniversite ile işbirliği içinde bulunan Tiflis Devlet Tıp Üniversitesi, uluslararası çok sayıda projenin de içinde fiilen bulunmaktadır. Sahip olduğu nitelikli öğretim görevlileri ve bilim adamları üniversitenin itibarını ve prestijini de artıran önemli faktörler arasındadır.

Çok sayıda yabancı öğrencinin de tıp eğitimi aldığı üniversitenin temel hedefi tıp biliminin gelişimine katkıda bulunmak, tıp alanında donanımlı, bilgili ve nitelikli bilim adamları yetiştirmektir.