TİFLİS İVAN CAVAHİŞVİLİ DEVLET ÜNİVERSİTESİ

TİFLİS İVAN CAVAHİŞVİLİ DEVLET ÜNİVERSİTESİ
http://2.bp.blogspot.com/-2QkegsJFgy0/TcNaBts3AHI/AAAAAAAAACI/-fyCMtOIbvw/s1600/graduation4.jpg
Gürcistan’da devlet tarafından kurulmuş bir üniversite olan bu üniversite artık günümüzde devlet üniversiteleri alanında yerini almıştır. Tiflis İvan Cavahişvili devlet üniversitesi 1918 yılında dönemin krallığı tarafından kurulmuş ve bu özelliği ile de Gürcistan’ın başkenti Tiflis’in ilk üniversitelerinden olma özelliğindedir. Bunun ile birlikte ilk yıllarda çok farklı alanlarda hizmet veren bu üniversite artık birçok fakülte ve bölümü de içerisinde barındırmaktadır. Bu üniversite bünyesinden günümüzde Hukuk, ekonomi, beşeri bilimler, sağlık ve doğal bilimler fakültesi gibi bir çok fakülte bulunmaktadır.
http://1e1ingilizce.com/wp-content/uploads/2015/05/Norway-Student-Visa.jpg
Yaklaşık yüzyıldın devlet üniversitesi olarak eğitim veren Tiflis İvan Cavahişvili devlet üniversitesi son yıllarda adını sıkça duyurmaktadır. Eğitimde attığı adımlar ve öğrencilerini de çeşitli eğitim teknikleri ile ders katması sayesinde kontenjanları yer yıl tam dolmaktadır. Bu yüzden öğrenciler özellikle bu üniversiteye girmek için erken davranmaktadır. Türkiye’de ise bu üniversiteye girmek için YGS ve ya LYS sınavından barajı geçmek yetmektedir. Bu sayede Türkiye’den Gürcistan’a öğrenci olarak gitmek isteyenler istedikleri bölümlerde okumakta ve bunun yanında bir sene zorunlu hazırlık ile de Gürcüce dilini de öğrenmektedir. Bütün bu özelliklerinin yanında Avrupa birliği ve uluslararası uyum programları ile öğrencilerinin zaman zaman farklı üniversitelerde eğitim almalarını da sağlamaktadır. Bunun ile birlikte Tiflis’in birçok ekonomik ve beşeri yönünde de faydalanarak öğrencileri de eğitimleri zaman zaman pratik yöntemler ile vermektedir.
http://www.polonyaerasmus.com/wp-content/uploads/2012/06/erasmus-student-network-polonya.jpg
Bunun dışında bu üniversite öğrencilerine sunduğu maddi imkanlar ile onların daha rahat okumalarını sağlamaktadır. Okul içerisinde verdikleri bursların yanında okulda çok uygun fiyata yemekhaneden yemek yeme imkanını da öğrencilerine sunmaktadır. Ayrıca harç ücretlerinin Türkiye’deki üniversite harç ücretleri ile aynı olması da bu anlamda Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te bulunan üniversiteler içinde önemli bir yerde durmaktadır.

Tiflis İvan Cavahişvili devlet üniversitesi okul içerisinde bulunan futbol voleybol ve basketbol sahasını ve yüzme havuzu ile öğrencilerine farklı sosyal etkinliklerde sunmakta ve ayrıca üniversite de zaman zaman tiyatro sinema ve konser gibi etkinliklerde ücretsiz olarak birçok öğrenciye istedikleri gibi sosyalleşmeleri imkanı sunulmaktadır.